بیمه مسئولیت

امروزه با توسعه جوامع و گسترش فعاليت‌هاي اجتماعي، هر شخصي مي‌تواند در نتيجه عمل يا ترك عمل خود خطري ايجاد نمايد و موجب زيان به ديگري گردد و مسئول شناخته شود که در این صورت بايد خسارت وارده را جبران كند. شركت ” بيمه ما “ نيز در همين راستا جهت حمايت از شخص مسئول حادثه خسارات جاني و يا مالي مربوطه را با انواع بيمه‌نامه‌هاي مسئوليت جبران مي‌نمايد.

انواع بیمه مسئولیت:

 • بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان

 • بیمه مسئولیت حرفه‌ای

 • بیمه مسئولیت تولیدکنندگان کالا

 • بیمه مسئولیت عمومی

 • بیمه مسئولیت مدنی ناشی از قرارداد (مسئوليت قراردادي)

 

بيمه مسئوليت كارفرما در قبال كاركنان:

كليه كارفرمايان طبق قانون در مقابل خطرات ، مسئول رعايت ايمني و حفاظت كارگران و كاركنان شاغل در محدوده كاري هستند و چنانچه خطري براي هر يك از افراد رخ دهد، بيمه‌گر مسئول جبران خسارت غرامت فوت، نقص عضو و هزينه پزشكي مي‌باشد. بيمه‌نامه مسئوليت كارفرما در قبال كاركنان به عنوان جانشين از طرف كارفرما براي صورتی است که كارفرما مقصر شناخته شده و ناچار به جبران خسارت وارده خواهد بود.

بيمه مسئوليت كارفرمايان واحدهاي خدماتي، توليدي و صنعتي، پيمانكاران پروژه‌هاي عمراني و سازندگان ساختمان را در بر می گیرد.

 

انواع بيمه مسئوليت كارفرما در قبال كاركنان: 

 • خطرات و خسارات تحت پوشش

 • خسارت‌هاي ناشي از مأموريت خارج از كارگاه

 • خسارت‌هاي ناشي از كار در غير محل اصلي و در اماكن وابسته به كارگاه

 • خسارت‌هاي ناشي از حوادث نقليه موتوري داخل كارگاه

 • پوشش مسئوليت پيمانكاران فرعي

 • پوشش مسئوليت مهندسان ناظر يا مشاور

 • پرداخت خسارت بدون رأي دادگاه

 • پرداخت خسارت پزشكي بدون اعمال تعرفه

 • جبران مطالبات سازمان تأمين اجتماعي و خدمات درماني (ماده 66 سازمان تأمين اجتماعي)

 • پوشش شخص كارفرما و پيمانكار

 • پوشش خسارت‌هاي جاني وارد به اشخاص ثالث

 • ما به التفاوت افزايش ديه هر سال علاوه بر ميزان تعهدات خريداري شده در بيمه‌نامه حداكثر تا 3 سال پرداخت ديه دوم

 • پرداخت غرامت روزانه كارگران خسارت ديده

 • صدمات جسمي كاركنان بر اثر حوادث نامرتبط به فعاليت اصلي بيمه شده

 

بیمه مسئولیت حرفه‌ای: 

هر شخص كه اشتغال به شغل و حرفه‌اي دارد ممكن است بر اثر خطا، قصور، غفلت يا تخلف موجب ايراد خسارت به جان و يا مال ديگران شود. يك مدير، مسئول تمام اتفاقاتي است كه در حوزه مديريتي وي رخ مي‌دهد. چه حادثه ناشي از عملكرد خود و چه ناشي از عملكرد زيردستان وي باشد. مانند مديرعامل یک شركت عمراني و ساختماني که در ايجاد صدمه و خسارت به كارگران،همسايگان و اشخاص ثالث ( مانند عابرين و وسائط نقليه عبوري ) مسئول است.

 

انواع حرفه در بيمه مسئوليت حرفه‌اي: 

بیمه نامه مسئولیت حرفه ای، مسئولیت مهندسان طراح، محاسب و ناظر ساختمان، مدیران مجموعه ورزشی در قبال مراجعه کنندگان، بیمارستان ها و کلینیک‌ها و درمانگاه‌ها، پزشکان و پیراپزشکان، مدیران استخر و ناجيان غریق در قبال شناگران، مدیران شهربازی‌ها و مکان های تفریحی، مدیران و مربیان مهد‌کودک‌ها در قبال کودکان، مدیران آموزشگاه‌ها در قبال دانشجویان و مراجعه کنندگان، شرکت‌های نصاب سیستم گازسوز، بنگاه‌های مسافرتی (تورهای سیاحتی و زیارتی)، مسئولان اردوی دانشجویی، شرکت های نصب و نگهداری آسانسور، بالابر برقی، هتل داران، مدیران واحدهای اقامتی، ‌تعمیرگاه های مجاز خودرو در قبال مالکین اتومبیل، دلالان رسمی بیمه، سینماداران، رستوران ها، بازرسان فنی، مسئولان اردوهای دانش آموزی و دانشجويی و داروخانه ها را تحت پوشش قرار می دهد.

 

بیمه مسئولیت توليدکنندگان کالا:

به موجب این بیمه نامه بیمه‌گر متعهد می‌شود که خسارات جانی یا مالی وارد به مصرف‌کنندگان و اشخاص ثالث که ناشی از عدم ایمنی، عیب و نقص کالای تولیدی و عرضه شده توسط بیمه‌گذار است را جبران نماید. این بیمه‌نامه شامل تولیدکنندگان عایق‌های رطوبتی، تولیدکنندگان قطعات خودرو مانند سیلندر و صفحه کلاچ و ... ، تولیدکنندگان مخازن ، تولیدکنندگان دستگاه‌های فیزیوتراپی و تولیدکنندگان لوازم خانگی در قبال استفاده‌کنندگان است.

 

بیمه مسئولیت مدنی ناشی از قرارداد:

به طور معمول، طرفین یک قرارداد ممکن است به طور غیر عمد یا سهواً باعث زیان دیگری ‌شوند. این بیمه نامه خسارت‌های جانی و یا مالی ناشی از مسئولیت بیمه‌گذار وارد به طرف قرارداد را تحت پوشش قرار می‌دهد. بیمه مسئولیت قراردادی مستاجر در قبال موجر از این دسته هستند.

 

بیمه مسئولیت عمومی: 

این نوع بیمه نامه مسئولیت اشخاص به غیر از کارکنان و افراد مرتبط با حرفه یا فعالیت کارفرما می باشد که شامل مسئولیت ناشی از نصب و نگهداری تابلوهای تبلیغاتی، بیلبورد، مسئولیت دارندگان ماشین آلات راهسازی، صنعتی، کشاورزی، مسئولیت جامع شهرداری در قبال شهروندان، مسئولیت ناشی از آتش‌سوزی در قبال همسایگان، مسئولیت ناشی از اجرای پروژه‌های آب، برق ، گاز ، فاضلاب و مخابرات می شود.

همچنین در زمان بهره‌برداری، مسئولیت ناشی از اجرای عملیات ساختمانی، مسئولیت پیمانکاران، مسئولیت پارکینگ داران، (مسئوليت ناشي از آتش‌سوزی، سقوط اجسام، شکست شیشه و خسارت جانی افراد ثالث که در محوطه پارکینگ دچار حادثه می‌شوند)، مسئولیت مدیران و مجریان نمایشگاه‌ها و ... جزیی از بیمه نامه مسئولیت اشخاص به شمار می آید.

 

سوالات پر تکرار

مطابق ماده 25 شرایط عمومی، تعهدات بیمه گر منحصر به مسئولیت بیمه گزار برای حوادثی است که در مدت اعتبار بیمه‌نامه رخ می هد و ادعای خسارت حداکثر ظرف 2 سال پس از انقضای بیمه‌نامه به بیمه‌گر اعلام شود. هرگونه اقدام بیمه‌گزار و یا کارکنان وی بمنظور مطالبه خسارت قاطع مرور زمان خواهد بود.
به موجب بند 1 از ماده 7 شرایط عمومی بیمه گزار موظف است حداکثر ظرف 5 روز از تاریخ اطلاع خود از وقوع خسارت به یکی از شعب بیمه گر مراجعه و با تکمیل فرم اعلام خسارت وقوع خسارت و یا ادعای مطروحه را اعلام نماید و یا به طریق پست سفارشی به اطلاع بیمه گر برساند.
کارکنانی که سابقه آنها کمتر از 15 سال تمام باشد تحت پوشش نیستند و کارکنان با تابعیت خارجی فاقد مجوز کار از مراجع ذیصلاح نیز تحت پوشش نیستند.
با توجه به ماهیت بیمه نامه های مسئولیت خسارت فوت و نقص عضو به شخص زیان دیده که ناشی از قصور و مسئولیت بیمه گزار صدمه دیده باشد، پرداخت می گردد و در صورت فوت هم به وراث قانونی متوفی پرداخت می گردد.
کلیه مدارک مورد نیاز بیمه های مسئولیت در قسمت فرآیند پرداخت خسارت بیمه های مسئولیت به کلیه شعب اعلام گردیده است که به محض اعلام خسارت توسط بیمه گزار که بطور کلی مشتمل بر اوراق و مستندات مرکز درمانی، گزارش بازرس اداره کار، لیست حقوق و دستمزد، لیست تامین اجتماعی، اوراق شناسایی زیان دیده و ... می باشد.
پس از اعلام خسارت از جانب بیمه گزار و اعلام مدارک توسط بیمه گر مدارک جمع آوری شده مورد بررسی قرار گرفته و با در نظر گرفتن کلیه شرایط بیمه نامه و ارجاع به کارشناس و پزشک معتمد طرف قرارداد مراتب مورد رسیدگی قرار گرفته و نتیجه به بیمه گزار و زیاندیده اعلام خواهد شد.
1- حق بیمه پرداخت شده باشد. 2- حادثه حین و به مناسبت انجام کار موضوع بیمه و در محدوده مکانی موضوع فعالیت رخ دهد. 3- حادثه در مدت اعتبار بیمه نامه رخ داده باشد. 4- منجر به صدمات جسمانی (فوت، نقص عضو و از کار افتادگی شده باشد) 5- مسئولیت کارفرما (بیمه گزار) احراز و میزان مسئولیت وی تعیین شده باشد.
مبنای اصلی محاسبه حق بیمه، تعداد نفرات شاغل در کارگاه و پروژه می باشد بیمه گزار موظف است تعداد دقیق کارکنان ثابت و متغیر خود را در کنار تعداد نفرات درخواستی و پوشش‌های اضافی به بیمه‌گر اعلام نماید.
مبنای اصلی محاسبه حق بیمه، متراژ ساختمان در دست احداث و متقاضی بیمه به موجب اصل حد اعلای حسن نیت می بایست متراژ واقعی تحت ساختمان خود را مطابق با پروانه و مجوز ساختمان به بیمه‌گر در کنار تعداد تعهدات اصلی فوت و نقص عضو و پوشش‌های اضافی مورد نیاز را اعلام نماید تا حق بیمه به درستی محاسبه شود، در صورت عدم امکان اعلام صحیح آن و وقوع خسارت بیمه‌گر با توجه به شرایط و مقررات حاکم بر بیمه نامه (ماده 10 شرایط عمومی) خسارت را به نسبت مورد رسیدگی قرار می دهد.
محرم، رجب، ذی القعده، ذی الحجه
طبق ماده 1 قانون بیمه پرداخت حق بیمه از وظایف بیمه گزار است و اساسا وقتی تعهدات بیمه گزار در عقد بیمه به پرداخت حق بیمه منحصر می شود با توجه به شرایط خصوصی بیمه‌نامه و تاریخ سر رسید مندرج در اعلامیه بدهکار می‌بایست حق بیمه را منطبق با آن پرداخت نماید ممکن است در شرایط خصوصی شرط شده باشد که در صورت عدم پرداخت حق بیمه، بیمه‌گر تعهدی ندارد و یا خسارت به نسبت حق بیمه پرداختی به حق بیمه ای که می بایست پرداخت می شد، قابل تامین خواهد بود.
بیمه های مسئولیت، در جامعه مدنی امروز افراد جامعه به سبب حضور، فعالیت ها و اقداماتی که دارند در هر لحظه ممکن است آسیب های جانی و مالی به سایر افراد وارد آورند بیمه های مسئولیت ریسک مسئولیت کلیه افراد را در انواع گروه ها و طبقه ها پوشش بیمه ای می دهد.
عقدی است که به موجب آن بیمه گر در ازای دریافت حق بیمه مقرر از بیمه گزار متعهد است که در صورت تحقق خطر موضوع بیمه (احراز مسئولیت بیمه گزار) خسارت وارد به اشخاص ثالث را جبران کند.
خیر، در بیمه های مسئولیت صرفا مسئولیت های مدنی افراد قابل پوشش بیمه ای است.

محصولات دیگر ما